Heike Bruch: Kultura organizacyjna 4.0

Heike Bruch: Kultura organizacyjna 4.0

21 czerwca 2018 r. w Warszawie odbyła się druga konferencja z cyklu Elite Leadership Program 2018: „Kultura organizacyjna 4.0”. Tym razem gościem specjalnym wydarzenia była prof. Heike Bruch ze szwajcarskiego uniwersytetu St. Gallen, która przekazała uczestnikom autorskie narzędzia służące rozbudzeniu produktywnej energii pracowników i zbudowaniu środowiska pobudzającego zaangażowanie.

Wydarzenie otworzył dr Witold Jankowski, redaktor naczelny „Harvard Business Review Polska”, który mówił o kulturze organizacyjnej jako o nowej płaszczyźnie strategicznego konkurowania w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie. Podkreślił, że spójna ze strategią i dobrze zaprojektowana kultura nie tylko wspiera firmę w wypełnianiu celów strategicznych i operacyjnych, ale także pozwala pozyskiwać i zatrzymywać utalentowanych pracowników, którzy są kluczowym zasobem w nowej rzeczywistości świata pracy 4.0. „Kultura organizacyjna staje się istotnym integratorem pomiędzy tym, co jest dziś, a tym, co będzie jutro” – zaznaczył

Drugie wystąpienie dnia dotyczyło praktycznego wymiaru kultury organizacyjnej. Konkretnymi sposobami na budowanie kultury, która strategicznie wspiera rozwój firmy, podzieliła się z uczestnikami Ewa Wernerowicz z firmy Vivus. Uczestnicy mogli poznać m.in. elementy filozofii firmy, które pozwoliły ukształtować pożądaną kulturę organizacyjną i projektować pożądane zachowania już od pierwszych miesięcy obecności firmy na polskim rynku.

Gość specjalny wydarzenia, prof. Heike Bruch, skupiła się z kolei na wypracowanej przez swój zespół badawczy koncepcji energii organizacyjnej, czyli sile napędzającej organizację podczas pracy. Pokazała uczestnikom sposoby mierzenia korzystnej i destruktywnej energii w zespołach, zaznaczając ogromną rolę lidera w kształtowaniu jej poziomu. Zwróciła także uwagę na problem pułapki przyspieszenia, w którą wpada obecnie coraz więcej firm przechodzących przez zmianę i pokazała, jak z niej wyjść oraz jak jej uniknąć. Uczestnicy pozyskali również sposoby na bezbolesne wejście firmy do świata pracy 4.0, opartego na sieciowości, elastyczności i coraz bardziej popularnych formach pracy poza siedzibą biura.

Konferencję zakończyło wystąpienie dr Marii Mycielskiej‑Toth z ICAN Institute, która przedstawiła polskie spojrzenie na kulturę organizacyjną. Nie tylko przekazała uczestnikom narzędzia pozwalające przejść przez cały proces zmiany kultury organizacyjnej, ale zaprosiła także przedstawicielki dwóch polskich firm – Sylwię Pawelczyk‑Maśluk z Orbisu i Jolantę Wiewiórę z Banku Gospodarstwa Krajowego – by podzieliły się swoimi doświadczeniami w budowaniu kultury organizacyjnej nowej generacji. Obie panie zaprezentowały konkretne przykłady wdrożonych działań oraz ich efekty, które już dziś są obserwowalne w ich firmach.Po ostatnim wystąpieniu uczestnicy cyklu ELP wzięli udział w specjalnie przygotowanym warsztacie prowadzonym przez dr Marię Mycielską‑Toth.

Kultura organizacyjna 4.0 to kolejna konferencja z tegorocznego cyklu Elite Leadership Program 2018. Na najbliższą zapraszamy już 18 września - gościem specjalnym będzie Friederike Fabritius, autorka prekursorskich metod rozwoju przywództwa, bazujących na odkryciach neuronaukowych.Więcej informacji znadziesz tutaj neuroprzywodztwo.hbrp.pl

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.